Sloveso try
Patrí medzi základné slovesá, určite by sme ho mali vedieť správne používať. Používa sa bežne v jednoduchých i priebehových časoch (tvar trying). Môže/nemusí po ňom nasledovať predmet.
If I can, I will try. (bez predmetu)
I want to try a new suit. (s predmetom)
Vyskytuje sa tiež spojenie try something on somebody/something (vyskúšať niečo na niekom/niečom).
They want to try the new software on old computers. (Nový software chcú vyskúšať na starých počítačoch.)
Sloveso try + ďalšie sloveso (infinitív alebo gerundium?)
Či použiť po nejakom slovese infinitív alebo gerundium je večný problém. Sloveso try patrí do kategórie slovies, za ktorými môžeme použiť gerundium aj infinitív. Správne sú teda obidva tvary:
Dochádza však k zmene významu vety.
You can try to read this book. – Pokús sa prečítať túto knihu. (Zvládneš to? Možno je ten človek dyslektik, alebo je to malé dieťa.)
You can try reading this book. – Vyskúšaj si prečítať túto knihu. (Možno ti to pomôže v tvojej situácii/možno sa ti bude páčiť.)
Try + inf: takýmito vetami hovoríme, že sa pokúsime urobiť niečo neľahké.
Try + gerundium: takýmito vetami zas hovoríme, že by vyskúšanie niečoho mohlo byť nápomocné (aj nemuselo).
I’m trying to understand the meaning of the movie. – Snažím sa pochopiť zmysel toho filmu. (Nie je ľahké pochopiť ho.)
I should try eating brown rice. – Mal by som skúsiť jesť hnedú ryžu. (Možno potom schudnem.)
Často sa používa aj spojenie s and: I will try and send it.
Try ako súčasť frázových slovies
Ako máme uvedené na obrázku vyššie, existuje zopár frázových slovies, ktorých súčasťou je try. Try back znamená skúsiť neskôr (po nevydarenom prvom pokuse). Ide o telefonáty alebo návštevy. Try for znamená pokúšať sa o niečo, ak ho doplníme o out, získame try out for. To sa používa hlavne v am. angličtine a znamená zúčastniť sa výberového konania, dostať sa do tímu. Try out znamená preveriť si niekoho/niečo, vyskúšať.
Ostáva nám try on. Znamená vyskúšať si (oblečenie). Spája sa s predmetom, ktorý môže byť aj v strede frázového slovesa, t. j. try the skirt on = try on the skirt. Známa je aj hovorová fráza to try it on, ktorá znamená „skúšať to na niekoho“.
Odhliadnuc od frázových slovies, try sa často vyskytuje v spojeniach: try hard (veľa sa snažiť), try your best (snažiť sa čo najlepšie), try sth new (vyskúšať niečo nové), try as someone might (nech sa snažil, ako chcel, nedokázal…), try my luck (skúsiť šťastie), on the first try (na prvý pokus), cut-and-try (pokusný), try your hand (vyskúšať niečo zvyč. po prvýkrát).
Try má aj svoj druhý celkom odlišný význam: súdiť (niekoho). Byť súdený za niečo – to be tried for sth.
Pozrite aj
Otázka a zápor v trpnom rode
Záporné otázky (negative questions)
Všeobecný test pre úroveň B1