Pre nulu existuje v angličtine viacero možných prekladov. Prvým z nich je určite zero /zɪərəʊ/, AmE /zɪrəʊ/. Používa sa najmä, ak hovoríme o nule ako o čísle. Tvorí aj množné číslo zeros. Vyjadruje tiež stupne celzia.
Five degrees above zero – päť stupňov nad nulou.
V britskej angličtine nachádzame pre nulu ešte slovíčko nought /nɔ:t/. Používa sa najmä pre matematické vyjadrenie čísla 0. Pri určovaní teploty (ako sme uviedli vyššie) sa držíme slovíčka zero.
0.8 is nought point eight – 0,8.
Ďalej poznáme slovíčko nil /nɪl/, ktoré označuje taktiež nulu, pokiaľ hovoríme o športových výsledkoch, skóre. V tenise sa používa v tomto význame slovo love. Tiež poznáme slovko duck v krikete.
The score is team A four, team B nil.
Ak čítame nejaké číslo po čísliciach, prečítame nulu ako oh /əʊ/. Napr. v telefónnych číslach, číslo bankového účtu, sériové číslo atď.
My mobile number is oh nine oh seven three three three four oh three.
Vo význame nulový môžeme použiť slovíčko zero alebo null /nʌl/ – to sa používa najmä v matematických či IT kruhoch. Ak by sme chceli preložiť nultý, bude to zeroth. Výraz noughth je ojedinelý (známe spojenie noughth week na Oxford University) Naopak v slangu sa môžeme stretnúť aj so slovíčkami nada, zilch či zip, zippo.
Nula: zero, nought, oh, nil…
Pozrite aj
Nultá podmienka (zero conditional)
Doplňovačka: krajiny a národnosti
Cvičenie: určovanie času