
Zdvojenie koncovej spoluhlásky: kedy dochádza k zdvojeniu spoluhlásky na konci slov, ktoré slová sem patria, hlavné pravidlá. Slová ako travelled, putting, bigger… Plus výnimky.
Zdvojenie koncovej spoluhlásky: kedy dochádza k zdvojeniu spoluhlásky na konci slov, ktoré slová sem patria, hlavné pravidlá. Slová ako travelled, putting, bigger… Plus výnimky.
Test: few – little, a few – a little. Málo vs. trochu. Výber z možností podľa kontextu. Počítateľné x nepočítateľné podstatné mená.
Full-time, part-time, remote… Druhy pracovného pomeru (slovná zásoba). S výslovnosťou a porovnaním. Spomenieme tiež pracovné zmluvy (contracts).
Práca – slovná zásoba z pracovného života, základné slovíčka týkajúce sa práce (zamestnanec, zmena, pracovisko, pracovná zmluva, šéf, životopis, nadčas, work, job a ďalšie).
Holiday a vacation: prázdniny, sviatky, dovolenka… Ako používať slovíčka holiday a vacation v britskej a americkej angličtine. + Bank holiday, public holiday, leave, maternity leave, time off, day off, paid/unpaid leave, annual leave…
No one alebo none? Ako používame tieto dve zámená. Príklady viet, ich podobné použitie, ďalšie slová, významy (nikto a žiadny), spojenie s of (none of)…
Zmyslové slovesá vo vete – čo po nich môže nasledovať. Link verbs, zmyslové sloveso + prídavné meno, podstatné meno, infinitív, gerundium… Slovesá see, look, hear, sound, taste, feel, touch, smell…
Zmyslové slovesá v angličtine: hear, feel, see, look, sound, taste, smell… Ako ich používame, aké významy majú, kedy sú stavové a kedy dynamické, hear vs. listen, see vs. look…
Sloveso feel: cítiť (sa). Aké má významy, ako ho používať. Feel ako sponové (link verb) vs. feel ako plnovýznamové. Kedy ho použiť v priebehovom tvare, kedy ako stavové sloveso. Cítiť, pociťovať, hmatať, vedieť, mať pocit…
Link verbs – sponové slovesá, alebo tiež linking verbs. Patria sem slovesá ako seem, be, look, smell, remain, appear… Ktoré ďalšie slovesá sem patria a s akými gramatickými pravidlami sa spájajú.