Možno ste si všimli, že v niektorých vetách nachádzame last bez určitého člena a v iných vetách zase the last. Medzi použitím s členom a bez člena je rozdiel, ktorý si dnes vysvetlíme. Podobne je to aj u next a the next.
Výslovnosť
Výslovnosť slova last je v britskej a americkej angličtine rozdielna:

Ako vidíte, last ma široké použitie, či už vo funkcii podstatného mena, determinátora, príslovky alebo slovesa. Dnes sa budeme rozprávať o funkcii determinátora – keď stojí pred podstatným menom s členom alebo bez neho.
Last week a the last week

Ak povieme last week je to jednoducho ten týždeň, ktorý bol predtým. Od 20. do 26. máme tento týždeň (ak je dnes 23.). A minulý týždeň (last week) bol od 13. do 19.

Ak však povieme the last week myslíme nie minulý týždeň, ale posledný týždeň (tých posledných sedem dní, ktoré boli).

Toto isté platí aj pre ostatné časové určenia: last a the last month, year, season…

This month – marec, last month – február.
Today: 20. júla, the last month – od 21. júna dodnes.
Gramatické pravidlá
Musíme si dávať pozor na to, či používame slovo last s členom, alebo bez neho. Platia totiž iné gramatické pravidlá.

V poslednom riadku máme uvedené určité časové obdobie – tri dni. S takýmto a podobnými časovými určeniami používame aj určitý člen: the last three days, the last two months… Ani v slovenčine nepovieme minulé tri dni, ale skôr posledné tri dni.
Ďalšou vecou je, že kým last je časové určenie čisto v minulosti (minulý napr. týždeň už uplynul), tak the last je časové určenie spájajúce sa aj s prítomnosťou (napr. sedem dní od teraz späť). To znamená, že last week bude vo vetách s minulým časom a the last week s predprítomným časom.
Pozrite tiež
Frázové slovesá I.
Kolokácie
Minulé modálne slovesá (must have been…)
Podobné slová: beside alebo besides