Základným stavebným kameňom záverečných prác býva citovanie a parafrázovanie. Aby naša práca nebola označená ako plagiát, všetky myšlienky, čo nemáme zo svojej hlavy, treba označiť. Tieto myšlienky môžu byť:
- citované od slova do slova – t. j. citácia,
- preformulované – parafráza.
Každú citáciu a parafrázu treba v práci jasne označiť. Na to nám slúžia techniky citovania. Je na každej škole, či stanoví odporúčanú techniku, alebo to nechá na autorovi ZP. Po výbere techniky je dôležité dodržiavať jednotnosť v celej práci. Čiže nestriedať rôzne techniky.
V tomto článku si predstavíme jednotlivé techniky citovania na obrazových ukážkach.
Techniky citovania
Harvardský systém citovania je systém mena a dátumu. Je to najvyužívanejší systém. Ak ho chceme použiť, prihliadame na rozdiel medzi citáciou a parafrázou:

Druhým často používaným citovaním býva technika poznámok pod čiarou. V takomto prípade sa za textom, ktorý je prevzatý vloží číselný index (1, 2, 3…) + pod čiaru k nemu to isté číslo a bibliografický záznam.

Číselný záznam spočíva v tom, že za citátom uvedieme číslo, ktoré v bibliografickom zozname zopakujeme a za ním uvedieme kompletný bibliografický záznam. Nakoľko sa najčastejšie používajú prvé dva, od príkladu na tento spôsob upúšťame.
Ako môžu citácia a parafráza vyzerať
Pre naše účely budeme používať harvardský spôsob citovania, t. j. autor + rok. Pozrime sa spolu na to, ako môžeme citácie, resp. parafrázy zapísať.

Do teraz sme si predstavili citácie, ktoré obsahovali jedného autora, čo ak je autorov ale viac?
Ak sú dva alebo traja, jednoducho ich spomenieme, či už v zátvorke alebo v texte a do zátvorky už dáme len rok. Ak je to kolektív autorov, použijeme priezvisko prvého + skratku:
- a kol. pre slovenské spoluautorstvo,
- et al. pre zahraničné.

Vymenovávanie dvoch – troch autorov v zátvorke:
- (Povedalovič a Ryvák, 2022)
- s čiarkami: (Povedalovič, Ryvák, 2022)
- s pomlčkou: (Povedalovič – Ryvák, 2022)
Posledným bodom bude sekundárna citácia, t. j. citujeme myšlienku iného autora, ktorú použil iný autor. Inak povedané, ak chcem použiť myšlienku z určitej knihy a za tou myšlienkou je označená citácia, využívam sekundárnu citáciu. Tu nám poslúži IN:
Ryvák vo svojej druhej knihe z roku 2023 konštatuje, že je stále veľa ľudí, ktorí neveria, že je zem guľatá (in Povedalovič, 2022).
Pozrite tiež: ako vytvárame automatický obsah vo Worde.
Pozrite tiež