Písmo a odsek v záverečnej práci

Keď sa povie formálna úprava (korektúra) textu, väčšina ľudí sa chytí za hlavu. Áno, je to takpovediac zbytočná strata času, ktorej výsledkom je len akosi pozmenená vizuálna stránka textu.

Formálnu stránku by sme si mohli rozdeliť na dve časti:

  1. štruktúra záverečnej práce (titulný list, zadanie, …),
  2. drobnosti, ktoré robia prácu prácou (písmo, okraje, medzery, znaky…).

Ak by ste chceli mať úpravu vašej práce dokonalú, 100-percentnú, odporúčame preštudovať normu STN 01 910 – Pravidlá písania a úpravy písomností. V norme nájdete do podrobností rozpísané používanie pomlčiek (pomlčka vs. spojovník – večná dilema), troch bodiek, ale aj členenie textu (t. j. odseky, medzery). S väčšinou týchto náležitostí vám istotne pomôže váš školiteľ. Takže obavy skutočne nie sú na mieste.

Písmo a odsek

Norma je super vec, ale opäť platí, že každá univerzita požaduje inú formálnu úpravu. Niekde majú na výber viac typov písma, inde je striktne daný Times New Roman. Alebo presne daná veľkosť evidenčného čísla na titulnom liste, či rôzne veľkosti a úpravy nadpisov.

Písmo

Pamätajte si, že:

  • V celej práci jednotné písmo. Nepoužijem teda nadpisy Calibri a text Times New Roman. Ak kopírujeme text, použijeme krajné políčko hneď po prilepení textu. Toto pole nám zmení formátovanie textu na obyčajné (aké máme nastavené v šablóne – normal). Viď obr. A.
  • Veľkosť písma je 12 bodov pre text, ďalej:
    • 14 bodov (14 b.) pre kapitoly,
    • 12 b. pre podkapitoly,
    • 10 b. pre poznámky pod čiarou, označenie obrázkov (niekedy aj 11 b.),
    • 16 b. pre názvy na obale a titulnom liste. – viď obr. B.
      (Každá univerzita to má nastavené inak. Toto je len príklad pre označenie kapitol a podkapitol.)
  • V bežnom texte nepoužívame tučné, prečiarknuté, podčiarknuté, farebné, kapitálky či iné druhy písma. Jediné, čo môžeme použiť (niekde sa vyžaduje, inde nie), je zošikmenie písma v citácii. – obr. C. Italica
  • Kapitálky používame len tam, kde to vaša konkrétna univerzita umožňuje. Napr. v titulnom liste, niekedy nadpisy, v bibliografickom zozname priezvisko autora a i.
  • Všeobecne prijímaným typom písma je Times New Roman. (Niekde aj Arial.)
  • Riadkovanie nastavené na 1,5 v celom dokumente.
    • Riadkovanie môže byť užšie v prípade poznámok pod čiarou či pri popise obrázkov, tabuliek.
písmo a odsek v záverečnej práci

Medzery a odsek

Riadkovanie sme si popísali vyššie, malo by byť 1,5 riadka pri normálnom texte; 1,0 pri poznámkach pod textom. Medzery medzi znakmi nezužujeme ani nerozširujeme. Medzery nachádzame aj medzi odsekmi. Buď vytvoríme odsek použitím tabulátora (dávame si pozor, aby odsadenie prvého riadku bolo v celej práci jednotné = 1,25 cm), alebo píšeme bez odsadenia prvého riadka a využijeme medzeru medzi odstavcami (ideálne 6-bodovú). To je opäť na škole, akú formu úpravy odsekov vyžaduje. Ak je to odsadenie prvého riadku, najčastejšie je to 1,25 cm.

Ešte si to pozrieme na obrázkoch:

Prvý spôsob je odsadenie len prvého riadku, pričom ostatné odseky ostávajú pri sebe bez medzier. V takomto prípade, ak klikneme na záložku odsek, zvolíme možnosť: prvý riadok 1,25 cm. Pozor si dávame na odsadenie riadku, aby to skutočne bolo zakaždým 1,25 cm (pri kopírovaní iných formátov sa to zvykne prehadzovať).

Druhý spôsob je medzera medzi odsekmi (nastavíme si, koľko bodov chceme). Ale už bez odsadenia prvého riadku. Nový odsek vytvoríme enterom. Začíname ho vždy, keď uvádzame novú myšlienku.

Iné odsadenie textu v práci nepoužívame. Jedine, že by sme chceli odsadiť veľký citát. V takomto prípade (niektorí autori), uvádzajú možnosť, odsadiť takýto citát zľava i sprava viac, než normálny text.

Zhrnutie:

Pozrite tiež

Obal a titulný list záverečnej práce
Úprava záverečnej práce
Citácie a parafrázy v ZP

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *