Existuje všeobecne platný dokument s názvom Metodické usmernenie č. 56/2011, v ktorom nájdete povinné náležitosti k záverečným prácam. Ďalším užitočným dokumentom je Vyhláška č. 233/2011 Z. z. Tu nájdete všetky povinné náležitosti obalu i titulného listu a mnoho iného.
Najpodstatnejším je však dokument vašej univerzity/fakulty, ktorý uspresňuje všetky podstatné informácie o spracovaní, náležitostiach, odovzdaní záverečných prác (ZP).
Dnes si popíšeme hlavné časti záverečnej práce, ktoré časti sú povinné a ktoré naopak nepovinné. Rôzne školy však časti práce delia rôznym spôsobom (variuje najmä posledná časť).
Hlavné časti práce:
- úvodná časť
- hlavná textová časť
- záverečná časť
Úvodná časť záverečnej práce
Štruktúra práce obsahuje teda tri hlavné časti. My si teraz povieme o úvodnej časti. Najskôr si vymenujeme jej položky heslovite, potom si k jednotlivým častiam úvodnej časti povieme pár slov.
Úvodnú časť záverečnej práce tvorí:
- obal,
- titulný list,
- zadanie,
- čestné vyhlásenie,
- poďakovanie,
- abstrakt v SJ,
- abstrakt v AJ,
- obsah,
- zoznam ilustrácií a zoznam tabuliek,
- zoznam skratiek,
- slovník.
Obal
O obale a titulnom liste máme na našej stránke kompletný článok.
Obal je vrchná časť vašej práce. Predstavte si knihu, na obale má väčšinou názov knihy, autora, prípadne rok a grafiku. Keďže to nie je ešte oficiálna strana práce, nepočíta sa do počtu strán a nečísluje sa.
Obal obsahuje:
- názov univerzity + názov fakulty (obvykle jednotne 16 b., tučné, všetky veľké písmená, centrované),
- názov + podnázov práce (obvykle rovnako ako názov univerzity, mal by byť približne v strede strany),
- označenie práce: bakalárska, diplomová, rigorózna… (obvykle odlíšené od názvu práce konkrétnym zadaním školy – napr. všetky veľké, 14 b./12 b., centrované, obyčajné písmo),
- rok predloženia práce (zarovnané na ľavý okraj, 14 b./12 b., obyčajné písmo),
- autor práce (čo najviac k pravému okraju, uvádzajú sa aj tituly, formátuje sa rovnako ako rok – každá univerzita stanovuje formátovanie).
TIP: obal istotne píšete vo Worde (málokto v inom programe). Pri štandardnom zobrazení strán nevidíte celú stranu naraz. Odporúčame preto: po napísaní všetkých náležitostí zmenšiť zobrazenie na 40 %, kedy vidíte celú stranu od okraja po okraj. Pekne tak uvidíte rozmiestnenie vašich nadpisov.
Dobrá správa je, že pokiaľ si dáte tlačiť ZP do univerzitného vydavateľstva, obvykle vám obal upravia tak, aby sa zhodoval s univerzitným štandardom. Prípadne vám povedia, že obal spravia sami, tým pádom ho ani v práci mať nemusíte.
Titulný list
Titulný list do počtu strán počítame, číslo však neuvádzame. POZOR rovnako ako obal sa neráta do rozsahu práce (rozsah práce je vymedzený hlavnou textovou časťou).
Obsahuje:
- Názov univerzity + názov fakulty (16 b., centrované, tučné, všetky veľké).
- Názov práce + podnázov (16 b., centrované, tučné, všetky veľké).
- Označenie práce (14/12 b., centrované, obyčajné, všetky veľké).
- Študijný program (14/12 b., ľavý okraj, obyčajné, ukončené bodkou).
- Študijný odbor (14/12 b., ľavý okraj, obyčajné, ukončené bodkou).
- Školiace pracovisko (= katedra, 14/12 b., ľavý okraj, obyčajné, ukončené bodkou).
- Školiteľ (aj všetky jeho tituly, rovnaká veľkosť i zarovnanie ako pracovisko).
- Konzultant – ak ste ho mali, uvádzate ho rovnako ako školiteľa.
- Miesto + rok predloženia práce (14/12 b., ľavý okraj, obyčajné, čiarka medzi nimi).
- Vaše meno (14/12 b., pravý okraj, obyčajné).
Obal a titulný list môže obsahovať aj tzv. evidenčné číslo. Toto číslo vám vygeneruje systém automaticky.
Vaše meno (aj s titulmi) môže byť buď zarovnané na pravý okraj, alebo umiestnené pod rokom predloženia práce. Niektoré školy uvádzajú priezvisko autora kapitálkami.

Pre správne formátovanie (ktorá časť má mať aké veľkosti, tučné/obyčajné) si musíte pozrieť dokument vašej fakulty, nakoľko nie je záväzný štandard, ktorý by to upravoval.
Zadanie, poďakovanie, čestné prehlásenie
Zadanie je dokument, ktorý vypĺňate a odovzdávate hneď na začiatku, vložený (podpísaný) musí byť aj do ZP. So štruktúrou neurobíte nič, vzhľad zadania je presne daný. Obsahuje tému vašej práce, cieľ, metódy atď.
Čestné vyhlásenie je vami podpísaný odstavec o tom, že ste prácu spracovali sami. Používajú sa typické formulky dostupné na internete. Obvykle je uvedený na konci strany a môže/nemusí byť časťou práce (opäť – pozrite si fakultu).
Poďakovanie je dobrovoľná časť. Pár slovami ďakujete školiteľovi, prípadne inej osobe, ktorá vám pomohla. Poďakovanie musí byť stručné, umiestnené býva v dolnej časti strany.
Tieto časti práce nečíslujeme, ale do celkového počtu strán ich rátame.
Abstrakt
Abstrakty píšeme dva – jeden v materinskom jazyku, druhý v cudzom jazyku (AJ). Spravidla sa oba abstrakty píšu na jednu stranu. Obsahujú bibliografický zápis vašej práce (t. j. vaše meno. rok. názov práce. atď), ďalej text abstraktu max. 500 slov (rozsah 100 – 500) o tom, čo vaša práca obsahuje v stručnosti, použité metódy… A nakoniec sú to kľúčové slová (odp. 3 – 5 kľúčových slov).
Abstrakt píšeme ako jeden odsek. O abstrakte si určite povieme aj v samostatnom článku.
Obsah
Vyššie uvedené časti v obsahu nespomíname. Obsah opäť nečíslujeme, no do počtu strán ho rátame. Nachádza sa na jednej, event. dvoch stranách. Obsah môžeme robiť manuálne alebo automaticky. Odporúčame automatický obsah, ktorý dokáže jednotlivé položky pekne zarovnať. Podkapitoly by mali byť odsadené od okraja viac než kapitoly.
Zoznamy + slovník
Zoznamy tabuliek, skratiek či cudzích slov sú nepovinné časti práce. Slovník (čiže zoznam cudzích slov) sa uvádza, ak sme v texte cudzie slová nevysvetlili. Pri zozname skratiek a značiek máme tú istú možnosť – buď skratky vysvetlíme priamo v texte, alebo vytvoríme zoznam s ich vysvetlením. Zoznamy tabuliek, ilustrácií nie sú taktiež povinné.
Hlavná textová časť
Celá hlavná textová časť sa ráta do rozsahu práce. Číslovanie práce si ešte vysvetlíme, no najskôr uvedieme časti hlavnej textovej časti:
- úvod
- jadro
- záver
- zoznam použitej literatúry
Úvod je prvá časť práce, ktorá sa ráta do rozsahu práce a čísluje sa. V úvode píšeme stav poznania problému, cieľ práce, zámer). Píše sa na jednu, max. dve strany, pričom očíslovaná býva až druhá strana úvodu. NADPIS ÚVOD sa zvyčajne nečísluje, niekde sa čísluje nulou. Úvod členíme na odseky.
Jadro tvoria kapitoly, podkapitoly a pod-podkapitoly. Je to najrozsiahlejšia časť práce a jej členenie závisí od charakteru práce. Pri bežnom type práce ho delíme na teoretickú a praktickú (empirickú) časť.
Záver obsahuje sumarizáciu riešenej veci, dosiahnuté závery, výsledky… Nadpis sa obvykle nečísluje.
Resumé sa píše len v prípade práce, ktorá je v cudzom jazyku, tvorí 10 % práce.
Zoznam použitej literatúry takisto rátame do rozsahu práce. Obsahuje bibliografické odkazy monografií, článkov, publikácií, webových stránok, webinárov atď., ktoré sme v práci použili.
Záverečná časť
Do záverečnej časti uvádzame všetko to, čo si myslíme, že by bolo k našej práci užitočné, no do vlastnej práce sa nehodilo. Sú to tzv. prílohy. Medzi prílohy môžeme uviesť dotazník, záznam z rozhovoru, obrázky, zoznamy publikácií autorov, životopisy a iný doplnkový materiál. Prílohy počítame do rozsahu práce, ani ich nečíslujeme.
Súčasťou záverečnej časti býva systémom vygenerovaný analytický list.
Časti záverečnej práce – pár slov na záver
Veríme, že sme vám ponúkli aspoň ako-taký kľúč k záverečnej práci. Tento článok sa venovaj najmä vonkajšej štruktúre (to, ako je práca členená na oko). V rámci vnútornej (tematickej) štruktúry si musíte zadefinovať, o aký typ práce ide.
Dúfame, že sme na nič podstatné v článku nezabudli. Ak by ste niečo našli, neváhajte sa ozvať do komentára.
Na záver prinášame ešte stručné zhrnutie štruktúry ZP:
- Úvodná časť obsahuje predpísané náležitosti práce ako: obal, úvodný list, zadanie, abstrakt…
- Hlavná textová časť obsahuje úvod, jadro, záver, zoznam použitej literatúry.
- Záverečná časť obsahuje prílohy.
Do počtu strán práce počítame všetko od titulného listu po zoznam použitej literatúry. Číslujeme ale až úvod. Do rozsahu práce počítame len hlavnú textovú časť!
Hlavnú textovú časť delíme na odseky – nepíšeme ju súvisle.
Prílohy označujeme veľkými tlačenými písmenami. V celej práci používame len jeden typ písma. Najpoužívanejší je Times New Roman, ale akceptuje sa aj Arial (ako kde).
Pred začiatkom vášho písania si preštudujte dokumenty, ktoré sme uviedli. Určite ale nezabudnite nahliadnuť do dokumentu vašej fakulty. Každá fakulta si sama špecifikuje požiadavky.
Užitočné informácie presne šité na mieru dostanete na predmete Seminár k záverečnej práci.
Pozrite tiež