Čítanie pre začiatočníkov: doktorka Sarah

My name is Sarah Cooper. I’m from England, but I moved to Slovakia three years ago. I’m a doctor, and I work in a hospital in Bratislava. I’ve got a lot of friendly colleagues there. I enjoy working with them very much.
I live in a flat in Bratislava with two roommates. I’m very busy. My day starts at 6 o’clock. I get to my office and see my first patient at 7. I’m a paediatrician, so my patients are children. I love my job! It’s my dream job. A paediatrician has no typical day; every day is different and fascinating.
What about my hobbies? I like swimming, cycling, baking, and lots of other activities. Sometimes, I go hiking at the weekends to relax and enjoy nature. I would also like to learn how to knit.

Ešte pred prečítaním prekladu článku vyskúšajte odpovedať na zopár otázok:

  • Where is Sarah Cooper from?
  • When did she move to Slovakia?
  • What was her dream job?
  • What does a typical day for Sarah look like?

Volám sa Sarah Cooper. Som z Anglicka, ale pred tromi rokmi som sa prisťahovala na Slovensko. Som doktorka a pracujem v nemocnici v Bratislave. Mám tu veľa priateľských kolegov. Veľmi ma teší s nimi pracovať.
Bývam v byte v Bratislave s dvomi spolubývajúcimi. Som veľmi zaneprázdnená. Môj deň začína o šiestej. Prídem do ordinácie a o siedmej mám prvého pacienta. Som pediatrička, takže mojimi pacientmi sú deti. Milujem svoju prácu. Je to môj sen. Pediater nemá žiadny typický deň, každý deň je iný a fascinujúci.
A čo moje koníčky? Mám rada plávanie, bicyklovanie, pečenie a veľa ďalších aktivít. Niekedy idem cez víkend na turistiku zrelaxovať sa a užívať si prírodu. Tiež by som sa rada naučila šiť.

Čítanie pre pokročilejších: the Solar system

Gramatika

Would like toto slovné spojenie prekladáme ako „chcel by som“. Používa sa veľmi často, tiež aj jeho skrátený tvar I’d like. Sloveso po ňom nasleduje v tzv. infinitíve s TO, čiže v tvaroch: to read, to play… Vytvoriť sa dá aj záporný tvar: wouldn’t like (nechcel by som) či otázka Would you like? Po tomto spojení nemusí nutne nasledovať sloveso, nasledovať môže aj podstatné meno.

Neurčitý člen a/an sa používa najmä vtedy, ak hovoríme o niečom prvýkrát. Všimnite si jeho použitie v článku. Používa sa aj s názvami profesií (a paediatrician, a nurse, a doctor, a teacher).

UŽITOČNÉ SLOVÍČKA Z ČLÁNKU

knit – štrikovať

Presťahovať sa niekam – move to somewhere.

Get to – dostať sa niekam.  

Would like – rád by som, chcel by som.

How to… – ako niečo robiť (how to knit)

Other – iný, ďalší.

So many – tak veľa (prípadne so much – tiež tak veľa).  

Pozrite tiež

Poradie prídavných mien
Privlastňovací pád
Členy so štátmi, pohoriami, riekami, ulicami…

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *