
Pozeranie filmov ako metóda učenia sa angličtiny. Ako sa učiť angličtinu zaujímavou a zábavnou formou.
Učiť sa cudzí jazyk len pomocou kníh nemusí prinášať také výsledky, ako by sme mohli očakávať. Roky strávené v škole či nejakom kurze a stále sme na rovnakom bode.
Pozeranie filmov ako metóda učenia sa cudzieho jazyka môže byť nápomocná, najmä ak už máme istý level gramaticky či slovnej zásoby dosiahnutý (tak, aby nebol celý film jedna veľká neznáma).
Samozrejme, pri pozeraní svojho vôbec prvého filmu v cudzom jazyku sa môžeme stretávať s tým, že väčšine nerozumieme. Je to najmä kvôli rôznym dialektom a „inej“ slovnej zásobe. Vo filmoch býva často použitý aj slang. Dnes sa preto spolu pozrieme na to, ako sa pomocou filmov v angličtine môžeme zdokonaliť.
Ako mi pozeranie filmov v angličtine pomôže?
Určite nám to pomôže v týchto oblastiach:

- Porozumenie hovorenému slovu: pozretie filmu nám prinesie 1,5 – 2 hodiny počúvania prirodzenej angličtiny, vďaka čomu sa zlepšia naše listeningové schopnosti.
- Rozšírenie slovnej zásoby: pozretie jedného filmu nám prinesie množstvo nových slovíčok, ktorým spočiatku síce nemusíme rozumieť, no ak si ich vyhľadáme, aktívne si slovnú zásobu rozšírime. Alebo sa to bude diať automaticky – budeme schopní vyvodiť význam neznámych slovíčok podľa kontextu. Takisto budeme počuť ich výslovnosť priamo v praxi.
- Porozumenie hovorovým výrazom: rodení hovoriaci používajú množstvo slovíčok, vetných konštrukcií, ktoré sa v škole neučíme. Práve pozeranie filmov nám prinesie pohľad na prirodzenú angličtinu, vďaka čomu budeme aj my znieť prirodzenejšie. (Pre porovnanie pozdravy: Good morning. How are you? vs. Hey. What’s up bro?)
- Pozorumenie rôznym prízvukom: nejde tu už len staré známe britská vs. americká, ale aj o varianty v rámci jednej angličtiny. Je úplne normálne, že každý človek má svoj vlastný štýl prejavu, počúvanie obmedzeného počtu hovoriacich nás neskôr neposunie vpred. Kdežto vo filmoch máme možnosť počuť hovoriť veľké množstvo ľudí.
Ako začať…
Každému z nás vyhovuje iný štýl. Spočiatku to môže byť šok – málo čomu porozumieme (najmä ak začíname).
Existuje niekoľko tipov, ktoré nám môžu pre začiatok pomôcť:
- Vyberieme nám dobre známy film. Videli sme ho už niekoľkokrát, dobre vieme, o čom je. Ak si takýto film pustíme tentokrát po anglicky, určitým pasážam porozumieme lepšie.
- Slovenské titulky. Ak sa rozhodneme pozrieť film aj s titulkami, bude dôležité tvrdé sústredenie. Čiže – snažiť sa porozumieť najmä hovorenému slovu, titulky nech sú len akási pomôcka tam, kde sa strácam.
- Anglické titulky. V prípade tejto verzie to máme 2in1 – reading plus listening. Máme možnosť očami vnímať písaný tvar slovíčok či celých viet a ušami zas počúvať ich znenie.
- Bez titulkov. Ak si pozriem bez titulkov film, ktorý som predtým nevidel, je to skutočný tréning počúvania. V prípade, že si na to netrúfam – využijem body 1 až 3. Dá sa prípadne využiť ešte kombinácia – film pozriem po slovensky, následne po anglicky alebo naopak. To je však časovo náročné.
Neznáme slovíčka určite zapisujeme na papierik a spätne dohľadáme, prípadne film stopneme a vyhľadáme ihneď. Neznáme gramatické štruktúry rovnako.
Filmy, seriály, videá…
Pre niekoho môže byť pozeranie 2-hodinového filmu v cudzom jazyku namáhavé. V takomto prípade môže začať pozretím jednej epizódy seriálu alebo len kratučkého videa.
Dôležité je, že si vyberáme to, čo nás baví. Určite nepozeráme a nenútime sa do niečoho, čo nás nezaujíma. Ak ma nebavia filmy o globálnom otepľovaní, určite sa nebudem do nich nútiť len preto, aby som sa nejako do toho počúvania angličtiny dokopal.
Úplne iný level je pozretie filmovej série. Ak si dokážeme pozrieť filmovú sériu, ktorá má napríklad päť častí, porozumieme veľmi zložitej dejovej štruktúre, čo naše znalosti posunie ešte vyššie.
Pozrite tiež
Zápor slovies bez do
Test slovné druhy
Word formation quiz (tvorba slov)