Cesta k založeniu vlastnej webovej stránky je pomerne jednoduchá. Zahŕňa niektoré veľmi podstatné kroky (výber domény, hostingu), bez ktorých to fungovať nebude. Okrem týchto kľúčových krokov je to potom voľba cesty – redakčný systém (CMS) vs. programovanie.
Kroky ako založiť webstránku
Pokiaľ nespravujeme vlastný server, potrebujeme pre stránku nejaké miesto. Je to miesto, kde bude stránka a jej komponenty (obrázky, text, databáza, funkcie atď.) uložené. Rozmyslíme si, koľko priestoru potrebujeme. Niektoré webhostingy ponúkajú varianty bez limitu. Ak potrebujeme len jednoduchú webstránku s piatimi stránkami/článkami (napr. o firme, cenník, obchodné podmienky, kontakt, služby), postačuje základný hosting. Toto je niečo, čo je potrebné si rozmyslieť hneď na začiatku.
Ďalej si treba pozrieť, čo uvedená veľkosť hostingu zahŕňa. 1 GB priestoru zahŕňa databázu alebo celkový webový priestor (vrátane uložených obrázkov, videí atď.)? Pre menšie webové stránky s dobrou optimalizáciou by mal 1 GB teoreticky postačovať, ale ja by som šla do väčšieho. Najmä, ak to zahŕňa celkovú veľkosť.
Prvý krok: hosting a doména
Ak sme si už popremýšľali, akú stránku chceme, pokračujeme na:
- Výber domény (.sk, .eu, .cz, .com a iné) čiže názov webovej stránky. Aj za túto službu sa ročne platí (obvyklá cena okolo 10 – 20 €). Niekedy býva akcia hosting + doména na určitý čas zdarma.
- Hosting: miesto pre webovú stránku. Cena za hosting závisí primárne od veľkosti (pohybuje sa od 20 € za rok).
Objednáme, zaplatíme… Prihlásime sa. Teraz si treba rozmyslieť, ako chcem webstránku tvoriť.
Druhý krok: redakčný systém vs. programovanie
Vytvoriť stránku môžeme aj vtedy, ak nevieme programovať. Zvolíme a nainštalujeme si redakčný systém. Ak programovať vieme, budeme stránku spravovať prostredníctvom FTP a databázy.
- Redakčný systém: ak neviem programovať, zvolím si redakčný systém.
- Programovanie: ak viem programovať, nepotrebujem redakčný systém.
Nainštalovať redakčný systém nie je problém. V rámci účtu na stránke, kde kupujeme hosting býva inštalátor aplikácií. Kliknem na systém, ktorý chcem, a sám sa mi nainštaluje. Redakčný systém sám vytvorí prostredie webovej stránky s potrebnými súčasťami (administrátorské prostredie, prihlásenie, odhlásenie). Hosting vám oznámi, kadiaľ sa prihlásiť. Pre wordpress mojadomenka.com/wp-admin.
Redakčné systémy (CMS)
Existuje viacero redakčných systémov, asi najznámejšie sú tri:
- WordPress.
- Joomla.
- Drupal.
Veľa stránok využíva WordPress vďaka jeho jednoduchosti. Poskytuje priateľské prostredie a vďaka pluginom sa dá ľahko prispôsobiť. Má aj svoje obmedzenia, takže pre zručnejšieho vývojára nemusí byť najlepšou voľbou. Na internete je nespočetne veľa stránok, ktoré porovnávajú jednotlivé redakčné systémy.
Programovanie
Webstránka môže fungovať aj bez CMS v prípade, že vieme programovať. Získavame tak neobmedzenú (teda do výšky nášho hostingu) správu nad stránkou. Kompletne všetko od štruktúry, funkcií až po front-end (to, čo z webstránky vidíme) je v našich rukách. Nie sme obmedzovaní v kompatibilite pluginov, vo funkciách, nemusíme sa báť, že nám nejaký nevhodný plugin/modul poškodí kód.
- Nutnosť poznať programovacie a značkovacie jazyky (základné: html, css + php, javascript).
- Tiež vedieť pracovať s ftp, sql.
FTP server: to, čo stojí za webstránkou. SQL: databáza údajov na webe.
Tretí krok: šablóna
Keď už je CMS nainštalovaný, prihlásime sa cez adresu, ktorú vidíme v rámci administrácie hostingu. Pokračujeme výberom šablóny/témy. Vždy sú na výber platené a neplatené šablóny. Väčšinou je to tak, že každá dobrá šablóna má lite verziu zdarma a platenú verziu.
Šablónu si každý vyberie podľa toho, čo jemu konkrétne vyhovuje. Nedá sa vybrať jedna najlepšia. Inú šablónu potrebuje fotograf, čo na stránke vystavuje profesionálne fotky, inú človek, ktorý chce blogovať o literatúre, inú podnikateľ, ktorý chce e-shop. Pri výbere šablóny nepozeráme len na dizajn, ale aj funkcie, rýchlosť načítania… Niektoré šablóny sú dosť robustné a zahlcujú stránku. Niektoré sa nedajú plne prispôsobovať.
Medzi dlhodobo najpopulárnejšie patria: Astra, Ocean WP, Divi, Blocksy, GeneratePress, Neve.
Šablóna sa dá, samozrejme, hocikedy zmeniť. Pri komplexnejšej stránke môže zmena šablóny narobiť problémy (rozhádzaný obsah, pomiešané farby – pokiaľ používam paletu farieb…).
Ako založiť webstránku: potrebný čas
Hostingová spoločnosť väčšinou upozorní na dobu zriadenia webu. Ku ktorej treba prirátať čas na vytvorenie dizajnu. Pokiaľ používame redakčný systém, môžeme čas vytvorenia webu odhadovať na 1 – 2 dni. Tento čas sa týka základného založenia stránky, obsah je, samozrejme, druhá vec.
Ak zakladáme s Wordpressom, treba rátať aj inštaláciu pluginov. Pluginy potrebujeme, ak chceme špecifické funkcie. Napr. obľúbený plugin WooCommerce urobí z klasickej stránky biznis stránku. Istý čas trvá, než sa stránka stane viditeľná. Tiež treba prirátať čas na nastavenie šablóny (typ písma, layout – rozloženie, archívy, menu). Treba tiež založiť základný obsah stránky (hlavná stránka a jej obsah, hlavička stránky – logo, ďalšie stránky – podľa zamerania webu). Ak plánujeme pridávať články, treba myslieť na triedenie obsahu – taxonómie. Porozmýšľať musíme tiež nad funkciami, ktoré chceme, aby stránka mala (pokročilé vyhľadávanie, triedenie podľa rôznych kritérií, prihlasovanie používateľov, viacerí administrátori/editori a ďalšie).
Ak stránku sami programujeme, trvá to dlhšie. Treba spraviť kódy pre dizajn, funkcie, zabezpečenie stránky…
Čo všetko ešte k tvorbe webstránky treba
Pri tvorbe webstránky si treba hlavne rozmyslieť jej názov (doménu) – ten je trvalý. Už čo bude na stránke, to môžeme kedykoľvek meniť, ale samotná doména ostáva. Dá sa založiť nová a obsah starej presmerovať, to však vyžaduje veľa času a práce.
Hosting a jeho kapacita sa dá časom navyšovať. Začať môžete s menším hostingom, ktorý je lacnejší.
Ďalšie užitočné veci pri zakladaní stránky:
- SSL certifikát: namiesto http://mojadomenka.com bude adresa znieť https://mojadomenka.com – je to zabezpečenie webstránky, bezpečnostný certifikát. Je dobré mať ho už od začiatku. Inak vyskakuje používateľovi výstraha pred nezabezpečenou stránkou.

- SEO: optimalizácia webu pre vyhľadávače, XML site map. Ušetrí čas, ak budeme nad SEO rozmýšľať už od začiatku.
- Optimalizácia obrázkov: čím má web väčšie a kvalitnejšie obrázky, tým viac to zaťažuje načítanie stránky. Odporúča sa obrázky optimalizovať (veľkosť a formát).
- Zabezpečenie prihlasovania: najmä proti útokom robotov (obmedziť počet pokusov o prihlásenie, dvojstupňové overenie, skrytie prihlasovacej stránky).
- Zabezpečenie stránky: firewall, zálohovanie.
- Permalinky: nastaviť url adresy na SEO priateľské.
- Ochrana osobných údajov: cookies, súhlas so spracovaním údajov, GDPR.
- Responzivita stránky: webové zobrazovanie priateľské pre užívateľa cez PC, tablet aj mobil. + Navigácia pre užívateľa. Responzivita stránky zvyšuje jej hodnotenie.
Užitočné pojmy
Keď už zakladáme stránku, zíde sa nám poznať niektoré základné pojmy (jej súčasti). Často sú to nevyhnutné veci pre jej správne fungovanie.
SSL certifikát: zabezpečené pripojenie https://.
CMS: redakčný systém (WordPress, Drupal, Joomla a i.).
Šablóna: dizajn webu, layout (rozloženie), štýl (typografia, farby, tlačidlá, tiene a ďalšie).
Plugin: rozšírenie funkcií webu (plugin pre tabuľky, bloky, bezpečnosť, prihlasovanie, e-shop, optimalizáciu obrázkov a i.).
SEO: optimalizácia pre vyhľadávače (Google) – SEO názvy a nadpisy, permalinky, kľúčové slová, meta popisy.
Sitemap: mapa stránky – pre Google.
404: stránka, ktorá sa zobrazí, ak používateľ vyhľadá neexistujúcu stránku/článok.
Stránka: základná vec na webstránke. Napr. stránka o nás, kontakt, kde nás nájdete, naše služby… Môžu byť hierarchické (hlavná stránka – podstránka).
Článok: element roztriedený do kategórií.
FTP server: to, kde je stránka uložená. Obsahuje kódy, štruktúru stránky, čo je viditeľné, čo skryté, všetko, čo na stránku nahráme (obrázky, videá, pluginy, témy).
Databáza: všetky údaje o stránke pekne usporiadané do zložiek. Nevyhnutná pre správne fungovanie.
Verzia PHP: tento údaj sa nachádza v administrátorskom rozhraní hostingu. Treba to mať nastavené na aktuálnu verziu. Vezie php sa inovujú, odporúča sa bežať na najnovšej. V tomto roku (2025) je najaktuálnejšia verzia 8.4.
Html: značkovací jazyk určený na tvorbu štruktúry webu.
CSS: jazyk pre dizajn, vzhľad.
PHP: programovací jazyk (funkcie).
Javascript: programovací jazyk pre dynamiku webu.