Kľúčom k správnej výslovnosti je dobrá technika vyslovovania hlások (napr. æ, ə, θ). S tým ide ruka v ruke slovný prízvuk. Ten máme v štandardnej slovenčine na prvej slabike. V angličtine sa môže nachádzať aj na konci slova. Niekedy býva význam slov odlíšený práve slovným prízvukom (permit).
BOUNDARY /ˈbaʊndəri/
Hovoríme o tej malej čiarke hore v prepise výslovnosti slovíčka boundary. Vzťahuje sa na celú prvú slabiku. Tie bývajú označené bodkou: concerete /ˈkɒŋ.kri:t/. Sú dva druhy slovného prízvuku (hlavný a vedľajší). Okrem slovného, existuje tiež vetný prízvuk.
Slovný prízvuk – druhy
Prízvuk môže byť dvojaký:
- hlavný
- vedľajší
Hlavný prízvuk býva označovaný malou čiarkou hore pred prízvučnou slabikou. Prízvučnou sa stáva celá slabika, nielen písmeno. Vedľajší prízvuk býva označovaný malou čiarkou dole pred prízvučnou slabikou. Nachádzame ho hlavne pri dlhších slovíčkach.
MANIFESTATION /ˌmæn.ɪ.fes.ˈteɪ.ʃn/
Slovíčko manifestation obsahuje 5 slabík a dva prízvuky. Najskôr máme označený vedľajší, ktorý sa vzťahuje na prvú slabiku /mæn/. Táto slabika má síce prízvuk, no je o kúsok slabší než hlavný. Hlavný prízvuk obsahuje slabika /teɪ/.
💬 TIP Niektoré slovníky (napr. Cambridge) obsahujú označenie nielen prízvuku, ale aj slabík v slove.
Ak prízvuk vo výslovnosti označený nie je, nachádza sa automaticky na prvej slabike.
Príklady prízvuku na rôznych slabikách
A. Jednoslabičné slová: v týchto slovách je prízvuk, samozrejme, na celej slabike – čiže na celom slove. Ak sa slovo nachádza vo vete, môže nastať, že bude bez prízvuku (tu už hovoríme o vetnom prízvuku). Týka sa to najmä slabých slov (oslabená výslovnosť predložiek, pomocných slovies atď.).

BIRD /ˈbɜ:rd/
CLAY /ˈkleɪ/
WHERE /ˈweər/
B. Dvojslabičné slová – buď na prvej slabike, alebo na druhej. Niekedy môže byť v tom istom slove dvojaký prízvuk. Je to napr. u slova permit, kde rozdielnym prízvukom odlišujeme slovný druh (prízvuk na prvej slabike – podstatné meno dovolenie, na druhej slabike sloveso dovoliť).
ABOUT /əˈbaʊt/
ENOUGH /ɪˈnʌf/
CREMATE /krɪˈmeɪt/
PURSUE /pərˈsju:/
LABOUR /ˈleɪbər/
CORNER /ˈkɔ:nər/
BISCUIT /ˈbɪskɪt/
SUBWAY /ˈsʌbweɪ/
C. Trojslabičné slová: tu už sa môžeme stretnúť aj s vedľajším prízvukom (slovíčko guarantee).
ABDOMEN /ˈæbdəmən/
COLLUSION /kəˈlu:ʒn/
COSMETIC /kɒzˈmetɪk/
SUSPICIOUS /səˈspɪʃəs/
GUARANTEE /ˌgærəˈti:/
Vedľajší prízvuk nie je tak silný ako hlavný.
D. Štvorslabičné slová
CREDULITY /krəˈʤu:ləti/
SOLITARY /ˈsɒlɪtəri/
CIRCUMFERENCE /səˈkʌmfərəns/
UNQUALIFIED /ʌnˈkwɒlɪfaɪd/
Credulity: formálne slovo pre dôverčivosť, circumference: obvod.
E. Päťslabičné slová
COMMUNICATION /kəˌmju:nɪˈkeɪʃn/
CAPABILITY /ˌkeɪpəˈbɪləti/
VISUALISATION /ˌvɪʒuəlaɪˈzeɪʃən/
F. Šesťslabičné slová
COLLOQUIALISM /kəˈləʊkwiəlɪzm/
RESPONSIBILITY /rɪˌspɒnsɪˈbɪləti/
Colloquialism je kolokviálny (hovorový) výraz, napr. gonna namiesto going to, wanna namiesto want to.
Záverom
Word stress – slovný prízvuk – býva označený malou čiarkou hore nad prízvučnou slabikou (hlavný prízvuk), alebo malou čiarkou dole (vedľajší prízvuk). Čím je slovo zložitejšie (viac slabík), tým väčšia pravdepodobnosť výskytu vedľajšieho prízvuku. Niekedy prízvukom odlišujeme slová (napr. record, contract, import, export, refuse, increase, present).