Počítateľné a nepočítateľné mená sú kameňom úrazu mnohých. Niektoré nám dávajú zmysel, no pri niektorých nevieme, prečo patria medzi druhú kategóriu. Napr. chlieb – u nás bežne „dva chleby“, ale v angličtine to nebudú two breads. Pozrime sa na túto tému bližšie.
Čo to znamená „počítateľné“

Countable and uncountable nouns sú gramatická kategórie podstatných mien v angličtine. Všeobecne ich rozdeľujeme na tie, ktoré sa dajú jednoducho spočítať (countable) a tie, ktoré sa spočítať nedajú (látky, materiály, tekutiny, sypké, abstraktné). V tomto zmysle môžeme povedať, že spočítať sa dajú len tie, ktoré sú kusové.
💡 Porovnajme si angličtinu so slovenčinou:
- Bread – chlieb u nás počítateľný, v ANJ nepočítateľný, pretože sa vyrába z cesta, ktoré sa delí na bochníky (bochník je už kus toho cesta, je teda počítateľný) – two loaves of bread (dva bochníky chleba).
- Information – informácia je u nás počítateľná (dve informácie), ale v ANJ nepočítateľná, pretože zahŕňa informácie všeobecne ako abstraktný pojem. Jedna informácia = v ANJ jeden kus informácie – a piece of information.

Príkladom na nepočítateľné podstatné meno v slovenčine môže byť vzduch. Keby sme povedali dva vzduchy, prišlo by nám to čudné. Na jeho počítanie by sme mohli použiť napríklad metre kubické. Podobne vnímajú Angličania čokoládu, mlieko, chlieb, múku…
Počítateľné podstatné mená
Sú všetky tie, ktoré sa dajú dobre počítať na kusy. Nemusia to byť len premety, ktoré môžeme chytiť do ruky.
- pen (pero), pencil (ceruzka), mother (matka), father (otec), orange (pomaranč), strawberry (jahoda), raspberry (malina), tree (strom), apple (jablko), head (hlava), finger (prst), leg (noha), book (kniha), desk (stôl), answer (odpoveď), bedroom (spálňa), bus (autobus), flower (kvet), world (svet), word (slovo) a i.

There are eight crayons. → Množné číslo, počítanie pomocou čísloviek.
A crayon is a helpful thing. → Používajú sa s neurčitým členom (a samozrejme aj s ostatnými členmi).
How many crayons have you got? → Ak sa pýtame na množstvo, použijeme výraz „how many“.
💡 Platia pre ne pravidlá:
- tvoria jednotné aj množné číslo (pen – pens, orange – oranges, strawberry – strawberries, tree – trees, pancake – pancakes, flower – flowers…),
- v jednotnom čísle používajú neurč. člen (a pen, an orange, a strawberry, an answer…),
- v množnom čísle môžu používať some/any (some pens, some strawberries…),
- používajú výraz many (nie much): How many flowers are there in the vase? (Koľko kvetov je v tejto váze?).
Nepočítateľné podstatné mená
Patria sem najmä:
- tekuté a sypké látky (flour – múka, milk – mlieko, sugar – cukor, salt – soľ, olej – oil, voda – water, piesok – sand, káva – coffee, čaj – tea, rice – ryža…)

- niektoré hlavné potraviny (meat – mäso, cheese – syr, šunka – ham, chlieb – bread, fruit – ovocie, ryba – fish, butter – maslo, cream – smotana, chocolate – čokoláda, pepper – čierne korenie, soup – polievka)

- abstraktné podstatné mená: hudba – music, vzduch – air, láska – love, informácia – information, news – novinka, advice – rada, work – práca
- podstatné mená, ktoré pomenúvajú niektoré skupiny látok, vecí a pod: peniaze – money, sklo – glass, papier – paper, hair – vlasy…



Nepočítateľné podstatné mená sú v princípe všetky tie, ktoré nemajú pevnú štruktúru, alebo sú abstraktné, či označujú nejakú skupinu látok, materiálov a pod. Sklo ako látka, voda, peniaze ako platidlo, káva/čaj ako nápoj (nie ako káva v šálke), čokoláda ako pochutina všeobecne, maslo ako potravina, mäso ako potravina, ovocie všeobecne, rybie mäso všeobecne…
V slovenčine by sme väčšinu týchto podstatných mien mohli označiť za počítateľné (jeden čaj, jedna ryža, dva oleje, dva papiere, dvoje vlasy, rady, dve práce a pod.). Práve kvôli tomuto robíme často chyby. (Mám rád kávu – I like a coffee.)
Pravidlá – nepočítateľné podstatné mená
K tejto téme by sa dalo povedať toho omnoho viac, než sme si uviedli. Pre začiatok nám postačí vedieť tieto kľúčové informácie:
- podstatné mená delíme na počítateľné a nepočítateľné,
- počítateľné sú také, ktoré sú kusové (jedno pero, dve perá, tri stoličky, štyri poháre…),
- nepočítateľné sú látkové, abstraktné, skupinové, čiže také, u ktorých nejde jednoznačne určiť ich počet (mlieko, múka, maslo, informácia, rada, láska, peniaze, vzduch, sklo…),
- s nepočítateľnými neutvárame množné číslo, nepoužívame neurčitý člen ani číslovky
(one milk, two informations)