3. Lekcia
13. Téma: Použitie prítomného času jednoduchého
Použitie prítomného času jednoduchého
V slovenčine máme len tri časy: prítomný, minulý a budúci (v niektorých zdrojoch uvádzaný aj predminulý – keby som bol vedel…). Angličania majú oveľa viac časov ako my, a preto je ich použitie komplikovanejšie než u nás.
Dnes si uvedieme tri základné prípady použitia prítomného času jednoduchého (present simple tense), ktoré by ste si určite mali zapamätať.
1. Všeobecná pravda
Present simple použijeme pre vety, ktoré vyjadrujú všeobecnú pravdu. Môžu to byť rôzne fyzikálne zákony, všeobecné tvrdenia, ktoré sa nemenia a i.
Ice is cold. (Ľad je studený.) People need to sleep. (Ľudia potrebujú spánok.) Boiling water is hot. (Vriaca voda je horúca.) – všetky tieto tvrdenia sú tzv. všeobecné pravdy, vždy to tak bolo a aj to tak bude, preto použijeme len a len prítomný čas jednoduchý.
2. Nemenné javy, stavy zo života, permanentné tvrdenia, zvyky
Present simple použijeme, ak hovoríme o niečom, čo sa nemení alebo je platné po dlhší čas.
I don’t like football. (Nemám rád futbal). – Nemá ho rád, a to sa tak ľahko/rýchlo nezmení.
Stephani speaks French, English and German. (Stephani hovorí po francúzsky, po anglicky a po nemecky.) – Vie hovoriť tromi jazykmi a bude to vedieť aj zajtra aj (predpokladáme) za rok.
I work as a gardener. (Pracujem ako záhradník.) – Predpoklad je, že tam nepracuje len dnes, ale určitý čas.
I live in Slovakia. (Žijem na Slovensku.) – Pravdepodobne už dlho, ak nie aj celý svoj život.
3. Pravidelne sa opakujúce javy
Tento čas použijeme i vtedy, ak máme na mysli udalosti, ktoré sa pravidelne opakujú. Môže to byť raz za deň, týždeň alebo aj rok.
I visit my mother every month. (Každý mesiac navštevujem svoju matku.)
My brother goes swimming every morning. (Môj brat chodí plávať každé ráno.)
I wake up at six o’clock. (Stávam o šiestej.)
S použitím prítomného času sa spájajú aj tzv. stavové slovesá, o ktorých si povieme viac neskôr. Pre začiatok stačí, že sú to slovesá, ktoré označujú stavy, city, emócie, zmysly a i. Tieto slovesá sa používajú práve s prítomným časom jednoduchým (napr. milovať – love, chcieť – want…).
Užitočné slovesá
Ak pozeráte tabuľku na mobilnom zariadení, posúvajte ju zľava doprava.
Zhrnutie
Prítomný čas jednoduchý tvoríme vo všetkých osobách základným tvarom slovies (sing, play, hear, watch, love, buy…), okrem 3. osoby jednotného čísla (he sings, plays, hears, watches, loves, buys…). Sloveso nasleduje po podmete: He watches a film.
Viac o tvorbe kladného tvaru.
Zápor tvoríme pomocou DON’T, v tretej osobe j. č. = DOESN’T. (I don’t like oranges. – Nemám rada pomaranče. He doesn’t play football.)
Viac o tvorbe záporného tvaru.
Otázku tvoríme pomocou DO a DOES (v 3. os. j. č.): Do you want a present? (Chceš darček?); Does she cook dinner?
Po DO/DOES/DON’T/DOESN’T nasleduje sloveso v základnom tvare (bez koncovky -s): She doesn’t cooks dinner.
Krátka odpoveď: Yes, she does. (Áno, varieva.)
No, she doesn’t. (Nie, nevarieva.)
Viac o tvorbe otázky.
Použitie prítomného času jednoduchého nie je nijako náročné.
Dôležité je vedieť, že:
Present simple používame so všeobecne platnými tvrdeniami (We drink water.), so stálymi tvrdeniami (I live in Bratislava.), s pravidelne sa opakujúcimi tvrdeniami (I play volleyball every week.).
Poslednú tému máme za sebou. Čaká nás kontrolný test, kde sa vyskúšame z gramatiky, predložiek, prekladu či slovnej zásoby. V švrtej lekcii nás bude čakať ľudské telo a celkovo človek.