Budúce časy v angličtine

Dnes si predstavíme budúce časy v angličtine. Povieme si, ako rôzne vyjadriť budúcnosť a čo všetko môžeme použiť.

budúce časy v angličtine - budúci čas jednoduchý, budúci čas priebehový, going to, prítomný čas priebehový a jednoduchý, predbudúci čas, be about to, be to, modálne slovesá

1. Future simple: WILL

Asi najjednoduchším spôsobom je jednoduchá budúcnosť s will. Vo všetkých osobách ju tvoríme rovnako, sloveso nemení svoj tvar. Môžeme použiť aj skrátený tvar (I’ll, won’t). Takúto budúcnosť používame pre jednoduché deje v budúcnosti a pre naše domnienky, odhady, predpoklady o budúcnosti. Ďalej ho nájdeme v tzv. slušnej konverzácii (ponuky, prosby, želania atď.).

will love you forever.  

2. Future continuous: WILL be + ing

Ďalším spôsobom je budúci čas priebehový. Opäť, vo všetkých osobách je rovnaký, slovesá nemenia svoj tvar. Používame zas tie isté skrátené tvary (I’ll, won’t). Tvorí sa pomocou will, be a plnovýznamového slovesa s koncovkou -ing.  Používame ho na vyjadrenie priebehu deja. Čiže vtedy, ak potrebujeme povedať, že dej bude o nejakom čase v budúcnosti prebiehať. Pozor – nehovorí nič o trvaní deja. Ďalej sa používa pre očakávané deje v budúcnosti.

Sarah will be doing her homework at six o’clock today.

3. Going to

Pre plánované akcie používame väzbu be going to. Vo všetkých osobách je rovnaká, okrem slovesa byť, ktoré sa mení (I am going to, you are going to). Skracujeme sloveso byť (I’m going to), poznáme hovorový tvar gonna (I’m gonna sleep). Používa sa aj na vyjadrenie názoru, ktorý je podložený dôkazmi (bude pršať – lebo vidím mraky).

It is going to rain.

4. Present continuous pre budúcnosť

Na vyjadrenie budúcnosti môžeme použiť aj prítomný čas priebehový. Tvorí sa pomocou slovesa byť (am, is, are) a slovesa s koncovkou ing (doing). Použijeme ho, ak chceme hovoriť o plánoch, niečom dohodnutom, čo sa s vysokou pravdepodobnosťou stane.

I am meeting my friends for dinner tonight.

5. Present simple pre budúcnosť

Hoci zvláštne, no aj prítomný čas jednoduchý môže zastúpiť budúci čas. Jednak sa to bežne deje vo vedľajších vetách (napr. časové, podmienkové), kde nahrádza will, ale deje sa to aj pri rôznych časových rozvrhoch. Tam, kde sa niečo deje podľa harmonogramu, vopred určeného rozvrhu, môžeme použiť prítomný čas jednoduchý v budúcom význame.

The train leaves at 7:00 tomorrow morning.

6. Future perfect: will have done

Prechádzame k zložitejším časom, kam patrí aj future perfect. Používa sa, ak chceme povedať, že niečo bude v budúcnosti o nejakom čase (by next month) dokončené (finished). Dôležitý je čas v budúcnosti a dokonavosť deja.

By next month, I will have finished writing my novel.

7. Future perfect continuous: will have been doing

Najzložitejším vyjadrením budúcnosti je future perfect continuous. Pre jeho zložitosť sa využíva v praxi najmenej. Dôležité je, že dej bude o nejakom čase (by the end of next month) v budúcnosti prebiehať (studying) nejaký čas (for six years).

By the end of next month, I will have been studying English for six years

8. Be to, be about to

Väzbou be to prekladáme vo formálnej angličtine nariadenia, plány. Väzbou be about to prekladáme budúcnosť, ktorá sa práve teraz ide stať.

I am about to take a taxi.
Children are to go on an excursion to a museum.

9. Modálne slovesá

Modálne slovesá netvoria budúci čas. No môžu svojím významom budúcnosť naznačovať. Ak je budúcnosť z kontextu jasná, nie je potrebné používať opisné tvary (will be able to namiesto can a pod.).

They might come to visit us next week.
We could meet up for lunch tomorrow.
I would like to visit Prague next summer.

Pozrite tiež

Cvičenie zo slovíčok: britská vs. americká
Príslovky na konci vety
Členovia rodiny – family members pre deti (materiály)

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *