Frekvenčné príslovky patria medzi veľmi zaujímavú a často opakovanú tému. Dnes si povieme nielen o základných, ktoré každý pozná (always, sometimes), povieme si aj o ďalších spôsoboch vyjadrenia častosti deja a o ich postavení vo vete.
Pre začiatočníkov odporúčame
tento článok o frekvenčných príslovkách
Aké frekvenčné príslovky poznáme?
Začíname príslovkou always, ktorá znamená „vždy, 100% času, ani raz nevynechám“. Podobný význam môžeme vyjadriť spojením all the time. Ak je niečo pre mňa absolútne normálne, drvivú väčšinu svojho času to robím, ale raz-dva krát vynechám, použijem usually. Dobrou príslovkou je ešte aj constantly neustále.
Obidve príslovky – always aj usually môžeme použiť aj takto: as always, as usual.
Pokračujeme príslovkami generally, normally, ktoré prekladáme ako „normálne, obvykle, zvyčajne“. Vyjadrujú trošičku menšiu mieru ako usually.
Pokračujeme s often, priradiť sem môžeme aj frequently čiže tiež často. Often je výborné v tom, že sa dá upravovať:
- quite often (celkom často),
- not often (nie často).
Dostávame sa k sometimes, ktoré prekladáme ako niekedy. Nahradiť ju môžeme slovným spojením from time to time z času na čas.
Zriedkavosť deja môžeme preložiť pomocou occasionally (občas, ale viac nie ako áno), seldom (zriedka, menej ako občas), rarely (výnimočne, väčšinou však nie), hardly ever (skoro vôbec). Priradiť sem môžeme aj not often (nie často), unusually (výnimočne, nezvyčajne), sporadically (sporadicky).
Posledné, ktoré naznačuje, že sa niečo nedeje vôbec je never. Je to záporná príslovka (ako aj napr. scarcelly). Tzn. že sa vo vete už ďalší zápor nevyskytne – veta bude kladná.
Ďalšie spôsoby
Ďalšou metódou, ako vyjadriť vo vete častosť, je použiť slovné spojenie koľkokrát za určité obdobie.
Napríklad:
- once a day, daily (raz za deň, denne)
- twice a week, weekly (dvakrát za týždeň, týždenne)
- once a month, monthly (raz za mesiac, mesačne)
- three times a year, annually (trikrát za rok, ročne)
- every other month (každý druhý mesiac)
- every three days (každé tri dni)…
Postavenie prísloviek vo vete
Obvykle stoja tieto príslovky v strede vety. Ich pozície však môžu byť trojaké:
- Na začiatku vety (hlavne sometimes): Sometimes I think about everlasting life. Always, seldom, never na tejto pozícii nestoja. Naopak, okrem sometimes tu môžu stáť aj usually či normally.
- V strede vety – toto je normálna pozícia, avšak, aj tu musíme zohľadniť niektoré veci:
- pred hlavným slovesom: I normally play tennis, but today I’m playing basketball.
- po pomocnom slovese: I have always loved you.
- po slovese byť: Lucy is never late.
- Na konci vety – tu bežne končia príslovky typu every week, on Mondays… ale môžu to byť niekedy aj usually, often, occasionally, a pod.
Vidíme, že pozícií prísloviek frekvencie je naozaj dosť (až priam moc). Obvykle stoja v strede vety (tu si dávame pozor na pomocné slovesá a sloveso byť). Postavenie niektorých je možné aj na začiatku či na konci – je to však menej časté než v strede. Jedno miesto, kde takmer určite neuvidíme f. príslovky je medzi slovesom a jeho predmetom. Treba však dodať, že angličtina je ako vždy nevyspytateľná, a aj pri pozícii prísloviek môžu nastať rôzne výnimky z pravidiel.
Pozrite aj
Next a the next
Minitest: počasie
Nepravidelné množné číslo cudzích slov (pokročilejší)