Načo by sme mali potrebovať predminulý čas (past perfect), ak už máme minulý čas jednoduchý a priebehový? Nie je minulosť len jedna? Na tieto otázky sa pokúsime dať odpoveď v dnešnom článku. Určitú podobu predminulého času máme aj my v slovenčine:
Ako som ti bol už povedal, nepôjdeš tam.
Na slovenskej vete vidíme použitý minulý čas slovesa (povedal), plus ešte minulý čas slovesa byť (bol). Podobná bude tvorba aj v angličtine, namiesto slovenského bol bude had a namiesto minulého času (povedal) bude 3. stĺpec.
PAST PERFECT
Predminulý čas – tvorba
Tvorba tohto času sa veľmi podobá na predprítomný čas, akurát bude sloveso have v minulom čase: HAD.
Had sa skracuje na I‚d been there. V krátkej odpovedi, i vo vetnom dôvetku bude pomocné had.
Zoznamy nepravidelných slovies nájdete na našej stránke, takisto aj tvorbu a pravopisné zmeny minulého času pravidelných slovies.
Použitie
Možno by sa očakávalo, že bude mať tento čas veľmi náročné použitie. V zásade však platí, že sa používa, ak:
sa niečo stalo skôr, než niečo iné
Vysvetlenie Ak máme súvetie – dve vety, ktoré sú minulé a nie je jasné, ktorý dej sa stal skôr, použijeme past perfect. Predminulý čas bude označovať skorší dej, obyčajný minulý čas naopak novší dej.When the movie started, my friend realized she had already seen it. = Keď film začal, moja priateľka prišla na to, že už film videla.
Ak by však bolo jasné, ktorý dej sa stal skôr – t. j. vety by nasledovali chronologicky, použijeme obyčajný minulý čas.
Porovnajte:
(A) When I arrived, Mike had been gone.
(B) Mike was gone when I arrived.
Vo vete (A) je veta, ktorá sa stala skôr až druhá. Pre naznačenie toho, že sa stala skôr, treba použiť past perfect. Ak by sme použili pre obe vety past simple, znamenalo by to, že keď prišla, Mike odišiel (v tom momente, keď prišla). On ale odišiel ešte skôr, než prišla. Veta (B) je v chronologickom poradí (Mike bol preč, keď prišla) – nie je nutné použiť past perfect.
Predminulý čas teda používame na ujasnenie toho, čo sa stalo skôr než to druhé. V tejto vete máme vyjadrené aj trvanie deja v minulosti. Tento čas používame vtedy, ak vyjadrujeme, že niečo v minulosti trvalo po nejakú minulú situáciu a máme tzv. stavové sloveso (napr. mať, vlastniť, byť, vedieť).
When I bought my first car, I had had a driving licence for ten years. = Keď som si kúpila moje prvé auto, vodičský preukaz som mala už desať rokov. (Keď si kúpila auto – bod v minulosti, mala vodičský už desať rokov – trvanie deja po nejaký bod v minulosti, had – stavové sloveso.)
ĎALŠIE POUŽITIE
Past perfect sa bežne vyskytuje v súvetiach:
- tretí kondicionál (if + past perfect + would have)
- wish (I wish you had known him…)
- po časových spojkách, keď zdôrazňujeme (When I met him, he had been married for 20 years.)
- the first time (It was the first time I had run.)
- nepriama reč (He said that he had changed the rules.)
- namiesto past perfect continuous v prípade zdôraznenia trvania deja pri statických slovesách (I
had been owninghad owned three houses for 10 years).
Predminulý čas – past perfect
Tento čas sa používa v bežných súvetiach na ujasnenie, že sa stalo niečo ešte skôr v minulosti než niečo druhé. Ak idú deje po sebe chronologicky, past perfect nie je potrebný. Ak niečo trvalo v minulosti, ešte predtým, než sa stalo niečo druhé, použijeme past perfect so stavovými slovesami. V prípade, že máme vo vete naznačené, čo sa stalo skôr, nie je past perfect potrebný (as soon as, before, after), ale na zdôraznenie sa použiť môže: Before I sold my bike, I had ridden it several times = Before I sold my bike, I rode it several times.
Ďalej tento čas používame v zložitých štruktúrach ako je tretí kondicionál, nepriama reč, želacie (wish) vety…
Pozrite aj
Druhá a tretia podmienková veta Použitie predminulého času je v tretej podmienkovej vete po spojke if.
Slovosled oznamovacej vety SVOMPT
Minulý čas priebehový