Kvôli tomu, že angličtina slovesá nečasuje a podstatné mená nemajú pády (okrem privlastňovacieho), je potrebný tzv. pevný slovosled. Každý vetný člen má vo vete svoje miesto. Dnes si povieme o základnom slovoslede v oznamovacej vete. Aby sme ho vedeli rozlúštiť, spomenieme vetné členy.
Vetné členy
Aby sme vedeli vyskladať vetu podľa slovosledu, treba poznať základné vetné členy: podmet a prísudok.
subject (noun, pronoun)
predicate (verb)
Kým v slovenčine môžu byť vety aj bez podmetu (resp. s nevyjadreným podmetom), v angličtine tieto vety podmet majú. (Napr. Prší – It is raining.) Máloktorá veta je však až takto jednoduchá – len podmet a prísudok. Potrebné sú ďalšie (vedľajšie) vetné členy.
Ďalšie vetné členy:
predmet = object
príslovkové určenie = adverbial
Predmet môže byť priamy (direct object) alebo nepriamy (indirect object), príslovkové určenia, ktoré pozná a používa každý pokročilejší začiatočník:
- času (time),
- spôsobu (manner),
- miesta (place).
SVO(MPT) – slovosled oznamovacej vety
Úplne základný slovosled oznamovacej vety je:
Tento slovosled (SVO) sa doplňuje potom o príslovkové určenie spôsobu (M), miesta (P) a času (T).
Slovosled SVOMPT je základný slovosled oznamovacej vety, ktorý obsahuje dané poradie hlavných vetných členov a príslovkových určení. Každý z uvedených vetných členov môže byť rozvitý prídavným menom alebo nejakým determinátorom.
My brother, Peter, wrote a letter carefully at work at half past six p.m. – Aj takáto dlhá veta je veta vlastne jednoduchá, napísaná podľa SVOMPT.
Na záver…
Slovosled SVO(MPT) je základný slovosled, no nie je nemenný ani jediný. Napríklad príslovkové určenie (povedzme yesterday) môže stáť aj na začiatku vety. Naučiť sa tento slovosled je však dôležité, aby nedochádzalo k chybám typu: Včera som dobre spal – Yesterday I well slept.
Pozrite aj
Nepravidelné stupňovanie prídavných mien
Minulý čas nepravidelných slovies (1)
Cvičenie: tvorba zložených slov