Slohový postup je spôsob usporiadania textu. Jeho výber závisí od toho, čo chceme textom dosiahnuť, aký je náš zámer. Poznáme štyri slohové postupy, ktoré sa výrazne odlišujú. Je mojím cieľom niečo vysvetliť, informovať, opisovať alebo o niečom porozprávať?

Slohové postupy
Väčšinou sa v jednotlivých útvaroch miešajú. Určujeme potom prevládajúci slohový postup.
Opisný slohový postup
Ako už názov napovedá, opisným slohovým postupom opisujeme. V texte, v ktorom prevláda opisný slohový postup, dominujú rôznorodé prídavné mená, ktoré vyjadrujú znaky opisovanej osoby/predmetu. Opisované znaky sú zoradené podľa určitej postupnosti. Opisný slohový postup môže byť subjektívny aj objektívny, podľa toho, o aký útvar ide. Umelecký opis bude skôr subjektívny, kdežto odborný opis by mal byť objektívny. Opis býva súčasťou rôznych štýlov – hovorového, náučného, umeleckého, dokonca aj administratívneho.
Slohové útvary opisného slohového postupu:
- umelecký/odborný opis,
- charakteristika,
- opis pracovného postupu – napr. recept,
- statický/dynamický opis.
Informačný slohový postup

Cieľom je podať nejakú informáciu, základom budú teda fakty. Je to najjednoduchší slohový postup. Dominuje v ňom vecnosť. V útvaroch informačného slohového postupu je dôležité odpovedať na základné otázky – napr. pri pozvánke – kto pozýva, kedy sa to udeje (dátum a čas), kde sa to udeje, čo sa udeje).
Útvary:
- pozvánka,
- správa,
- oznámenie,
- plagát,
- inzerát,
- reklama,
- potvrdenie,
- poďakovanie a i.
Výkladový slohový postup

Cieľom je niečo vysvetliť, objasniť. Dôležitým znakom je objektivita textu. Vyskytujú sa v ňom vedecké pojmy, termíny, odborné výrazy. Subjektívnu povahu môže mať v podobe úvahy, eseje. Ďalej kladieme dôraz na logickú nadväznosť v texte či vyjadrenie kauzality (príčiny a následky). Myšlienkové postupy môžu byť napr. indukcia, dedukcia, generalizácia, klasifikácia…
Útvary výkladového slohového postupu:
- prednáška, výklad,
- úvaha, esej,
- referát,
- komentár.
Rozprávací slohový postup
Sa vyskytuje najmä v umeleckom štýle (poviedka), ale aj v hovorovom (rozprávam niečo kamarátom) či publicistickom (reportáž v televíznych správach). Dôležitým znakom je príbeh. Môže obsahovať priamu reč, nedokončené vety, prevládajú slovesá… Rozprávací slohový postup je subjektívny – autor doň vkladá svoje myšlienky.
Útvary:
- rozprávanie,
- poviedka, novela, román,
- bájka…
Pozrite tiež
Gramatické kategórie podstatných mien
Test zo slovenského jazyka pre 9. ročník
Neurčité slovesné tvary