Cukor ako taký – SUGAR /ʃʊgə/. Je to v tomto zmysle nepočítateľné podstatné meno (sugars). Vyrába sa z rôznych druhov rastlín, najčastejšie z cukrovej repy sugar beet alebo z cukrovej trstiny sugar cane.
Druhy cukru po anglicky
Začneme klasickým cukrom – kryštálový cukor = granulated sugar /grænjuleɪtɪd/.
Vyhneme sa doslovnému prekladu crystal sugar.
Ideme o stupeň nižšie. Cukor s jemnejšími čiastočkami, než má kryštálový cukor, je krupicový – caster sugar /kæstə/. Niekedy býva označovaný aj ako superfine sugar.
Úplne na jemno zomletý je práškový cukor – icing sugar /aɪsɪŋ/ alebo powdered sugar /paʊdəd/. Stretnúť sa môžete aj s názvom confectioners‘ sugar /kən’fəkʃənəz/. V britskej angličtine je bežnejšie použiť icing sugar, v americkej zas powdered sugar alebo confectioners‘ sugar.
Kockový cukor má označenie sugar lump /lʌmp/ v Británii. V USA pochodíte viac s názvom sugar cube /kju:b/.
V poslednej dobe sa obľube teší trstinový cukor – cane sugar /keɪn/. Ďalej nerafinovaný cukor hnedej farby – brown sugar.
Za zmienku stojí i časté pomenovanie bieleho cukru – refined sugar /rɪ’faɪnd/ rafinovaný cukor. Z cukru sa pálením vyrába obľúbený karamel – caramel /kærəmel/.
Cukry
Ďalej sa dá cukor (už nie ten kuchynský) rozdeliť z chemického hľadiska na štyri druhy:
- Glucose /glu:kəʊs/(glukóza).
- Fructose /frʌktəʊs/ (fruktóza, ovocný cukor).
- Sucrose /su:krəʊs/(sacharóza).
- Lactose /læktəʊs/ (laktóza, mliečny cukor).
Náhrady cukru
Niekedy sa namiesto klasického cukru používajú radšej rôzne náhrady. Sem patria napríklad: honey (med), stevia (stévia), maple syrup (javorový sirup), agave nectar (agávový sirup)… Náhradné sladidlá preložíme ako sugar substitutes, prípadne umelé sladidlá ako artificial sweeteners. Medzi umelé patrí napr. aspartám – aspartame alebo sacharín – saccharin.
Pozrite aj
Olej, maslo, masť, margarín – tuky v kuchyni
Cesto po anglicky – lístkové, kysnuté, odpaľované…
Doplňovačka chýbajúcich slov do viet (cvičenie)