Pomocou prípon (suffixes) môžeme tvoriť rôzne slovné druhy z iných slovných druhov. Hovorili sme už o tvorbe podstatných mien, kde využívame prípony ako -age, -ant, -ation, -dom, -ful, -ee, -er, -ess, -hood, -ism, -ist, -ment, -ity, -ure… Napr.:

A takto podobne môžeme tvoriť aj prídavné mená, stačí použiť správne prípony. O tých si povieme v dnešnom článku.

Tvorba prídavných mien z podstatných mien
Tu využijeme najmä prípony: -al, -ed, -en, -ful, -ic, -ical, -ish, -less, -like, -ly, -ous, -ly. Použiť môžeme aj prípony -proof a -centric.


Veľmi často používame aj príponu -ous.


Príponu -ly používame často na tvorbu prísloviek z prídavných mien (bad – badly, simple – simply, fair – fairly).

Pomocou prípony -ish môžeme vytvoriť prídavné meno z iného prídavného mena (red – reddish). V takomto prípade má slovo s príponou -ish význam, že sa iba podobá na prvotné prídavné meno. Napr. red (červený) – reddish (červenkastý – s nádychom dočervena).


-FULL a -LESS
Prípony prídavných mien -ful a -less sú opozitá. Ak má prídavné meno príponu -ful, znamená to niečo kladné. Ak má naopak príponu -less, znamená to, že prvotný význam slova chýba.

Pomocou týchto prípon teda tvoríme opozitá prídavných mien. Pri niektorých (ako vidíte v tabuľke) sa to uplatniť nedá – existuje buď len verzia s -full, alebo verzia s -less.
Národnosti
Prídavné mená na štýl slovenský, maďarský tvoríme pomocou prípon -an, -ian:
Hungary – Hungarian, Slovak – Slovakian, Ukraine – Ukrainian.
Alebo prípony -ish: Finnish (fínsky), Spanish (španielsky).
Prípadne ešte -ese: Japanese (japonský), Chinese (čínsky).
Prípony prídavných mien na tvorbu slovies
Tu budeme využívať prípony: -able, -ible, -ed, -ing, -ive. V menšej miere aj -y, -ant, -ent.

Pomocou -able môžeme vytvoriť prídavné mená i z niektorých podstatných mien. Napr. comfort – comfortable (pohodlný), flame – flammable (horľavý). Takisto -ible (sense – sensible – rozumný).

-ED a -ING
Zo slovies vytvárame často prídavné mená pomocou prípon -ed a -ing. Aj keď vyzerajú podobne, dávame si pozor na rozdielny význam. Prídavné meno s -ed obvykle označuje subjekt deja (ja) a s -ing zase predmet deja (niečo).

Možno ste si všimli rozdielny pravopis slov worried a worrying. Ak používame príponu -ed, koncové -y sa mení na mäkké -i, pokiaľ pred ním ide spoluhláska. Ak ide pred ním samohláska (employ), koncové -y ostáva tvrdé (employed). Pred príponou -ing koncové -y nemeníme na -i (identifying).
Ďalšie prípony, ktoré môžeme využívať pri tvorbe slovies: attendant (sprievodný), consistent (dôsledný), sleepy (ospalý)…
Pozrite tiež
Tvorba podstatných mien príponami
Be used to alebo used to
Cvičenie: prítomný čas jednoduchý alebo priebehový
Prípony slovies